Pískování zubů
Tzv. pískování se provádí pomocí přístroje AIR-FLOW, přičemž dochází k mísení vody, vzduchu a bicarbonátu. Tato směs dopadá pod tlakem na povrch zubů a tím z nich odstraňuje pigmenty.
Pigmenty ulpívají na povrch zubů s kávy, čaje, potravy, tabáku a vytvářejí nevzhledné tmavé skvrny na zubech.
Airflow se provádí před bělením zubů a dalšími zákroky, jako fixace rovnátek, zhotovení výplně, pečetění fisur, fluoridace zubů.
Pískování odstraní z povrchu i bakteriální povlak, díky tomu mají použité látky kontakt přímo se zubem a tím se podstatně zvýší jejich účinnost.
Vlivem tabáku dochází ke změnám na zubní sklovině, oslabování antibakteriálního ůčinku slin, zpomalení metabolismu, vysušování dutiny ústní, ztenčování a úbytku dásní, vzniku paradontálních váčků, citlivosti zubů, zvýšenému výskytu plaku, zubního kamene, změnám na sliznicích a také k úbytku alveolární kosti.
V počínající fázi kouření nemusíme účinky tabáku pociťovat jako závažný problém. Vadí nám pouze na první pohled viditelné zažloutnutí zubů, případně hněda pigmentace na sklovině a nevábný dech, který může obtěžovat okolí.
Co se děje při vdechování tabáku?
Oxid uhelnatý se váže na krevní barvivo hemoglobin a brání tak přenosu kyslíku do tkání a zubů, spolu horkým vzduchem se ztenčují cévy, nedokrvují se dásně a sliznice, dochází k jejich atrofii. Vázne obranyschopnost přirozených miroorganismů v dutině ústní.Tvoří se více zubní povlak, zubní kámen, množí se patogenní bakterie, které mají vliv na vznik zubního kazu, krvácení dásní a následně úbytek kosti - paradontitidu. Horký plyn vede k nedostatečnému zvlhčování dutiny ústní, tvoří se méně slin, může docházet k ucpávání slinných kanálků. Mění se "pozitivní mikroflóra" v ústech. Vznikají onemocnění v dutině ústní jako jsou afty, kuřácká melanosa, Leukokeratéza, orální leoukoplakie, vznik karcinomu,dochází k neudržitelnosti implantátů, čepu, korunek, můstků, zdlouhavému hojení rán po vytržení zubů .
Kouření a alkohol onemocnění ještě prohlubují.
Jak těmto problémům přecházet?
1. Důležitá je správná technika čištění zubů, používání vhodných pomůcek jako jsou mezizubní kartáčky, dentální nitě, jednosvazkový kartáček, ústní vody bez alkoholu a pasty pro kuřáky, floridační gely a užívaní koenzymu Q10, vit.C, pasylky, žvýkačky s Xylitolem.
Jak používat dentální pomůcky Vám poradí dentální hygienistka Pavlína Hubíková ve své ordinaci.